13 września 2015

Wybierając schody

Kręte, skrzypiące, drewniane, długie, z poręczą lub bez. Schody. Tyle ich codziennie spotykamy, że czasem, widząc je - na naszej twarzy pojawia się nutka zniesmaczenia i przygnębienia, a oczy mówią swoim wyrazem: ehh… czemu znowu…? Czasem po prostu, bez głębszego zastanowienia, wybieramy windę. Łatwiejszą i szybszą drogę. Wymagającą mniej wysiłku i spalonych kalorii. Nie zawsze wybieramy windy, ale windy też nie zawsze wybierają nas. Bo…najzwyczajniej w świecie, nie zawsze są. Czasem brak wind i wtedy może nastawieni pozytywnie, a może z ogromnym trudem i grymasem na twarzy je pokonujemy-schody. My wybieramy jakim sposobem dostaniemy się na górę. Czy będzie to energiczny, sprężysty i skoczny chód, a nasza twarz będzie roześmiana, czy może choć trochę uśmiechnięta. Czy z ogromnym trudem, będziemy się dosłownie po każdym schodzie wspinać, a nasz wyraz twarzy, będzie sprawiał wrażenie, jakbyśmy właśnie podnosili na siłowni ciężar o masie dwustu kilogramów. My decydujemy, czy droga będzie się dłużyć w nieskończoność, czy raz, dwa, trzy dobiegnie końca. Czy wdrapiemy się na schody, czy je przejdziemy z uśmiechem.

Nie zawsze możemy wybierać, bo czasem jesteśmy z góry skazani na jedno z rozwiązań. Ale mimo tego jednak mamy wybór. Wybór w jaki sposób podejdziemy do rzuconego nam już wyzwania. Czy podejmiemy je bez zastanowienia i z pełną akceptacją, czy będziemy narzekać przez cały następny tydzień, jak bardzo się zmęczyliśmy i ile wysiłku włożyliśmy w przebrnięcie wyzwania. A może pomyślimy: dziękuję za kolejne wyzwanie! Uczyni mnie ono silniejszym! - i z uśmiechem na twarzy pokonamy narzuconą drogę.
Tak. Zdecydowanie my wybieramy. I zdecydowanie my kształtujemy naszą odpowiedź na rzucone przez świat sprawdziany i wyzwania.

Są różne sytuacje, różne schody i różne windy. Różne dni i różne okoliczności-te bardziej i mniej sprzyjające. Czy czasami nie warto wybrać windę? Łatwiejszą drogę, którą pokonamy szybciej i mniej się zmęczymy. Kiedy mamy masę rzeczy na głowie, jesteśmy aktualnie w czasie pokonywania kilku schodów a wiemy, że niedługo mogą pojawić się następne - te wymagające od nas jeszcze większego zaangażowania i trudu... Czy czasem nie warto wybrać windę?
Dość metaforycznie mówiąc (a uwielbiam metafory!) - wyobraźcie sobie taką sytuacje:
Pewien człowiek zmęczony już dość swoimi codziennymi tułaczkami po schodach, po tych mniej krętych i bardziej, po tych wyższych i mniejszych, właśnie wrócił z pracy. Otwiera zardzewiałym już trochę kluczem drzwi frontowe do swojego bloku. Zdarzyło się tak, że gdy był 15 lat młodszy i dużo zdrowszy niż teraz, wybrał mieszkanie na samej górze blokowiska. Wtedy pokonanie schodów nie stanowiło to dla niego najmniejszego problemu. Teraz, z dnia na dzień zaczyna mu to coraz bardziej doskwierać. Jego kondycja fizyczna i okoliczności, utrudniają mu codzienne działania.
Z dość strudzoną miną, z ciężkimi zakupami w trzymanych siatkach, wybiera windę. Decyzję podejmuje dość szybko, natomiast w jego oczach można było zauważyć kilka cennych sekund zastanowienia. Widać, że im jest starszy, tym decyzja o wybraniu windy przychodzi mu coraz trudniej. Bo wie, że będzie mu naprawdę ciężko z tak sporym obciążeniem pokonać schody. Że nie jest już tak silny fizycznie, jak był kiedyś.

Mamy obciążenia, to fakt. Każdy z nas je ma. Trzymamy je w różnych siatkach i nosimy ze sobą. Czasem ważą pół kilo, czasem pięćdziesiąt. Niekiedy przeważają nas i ważą więcej od nas samych. Czy wtedy nie warto wybrać windę? Czy czasami nie lepiej pójść na skróty?

Na to pytanie nie ma gotowej odpowiedzi. Formuje ją każdy z nas. Są to bieżące decyzje, które powinniśmy podejmować zupełnie sami. Przecież to my najlepiej znamy siebie i swoje możliwości.  (A jeśli nie, to dzięki kolejnym decyzjom możemy siebie coraz lepiej poznawać).
I finalnie, to my będziemy musieli tę windę lub schody pokonać. Spróbuj sam zdecydować, co chcesz udźwignąć, a z czym czasem odpuścić. Może odpuścić po to, aby wziąć na barki coś innego, cięższego? A może odpuścić, bo uznasz... ,,ehh.. nie chce mi się. Wolę pooglądać telewizję, akurat leci mój ulubiony serial!" Albo z ogromnym uśmiechem na twarzy uznasz: ,,Podejmę to wyzwanie!''

Dlaczego nasze wybory są tu tak ważne? Dlatego, że ich skutki będziemy musieli sami unieść. Dlatego, że od nich zależymy my. Nasz charakter, nastawienie, doświadczenia. Nastawienie jest również decyzją. Bardzo ważną i wpływającą na podejmowanie codziennych wyzwań.
Więc czym właściwie jest decyzja? Moim zdaniem jest to nasza odpowiedź na rzucane nam przez świat, otoczenie wyzwania.
Starajmy się podejmować decyzje świadomie. Zdawać sobie sprawę, że nasza osobowość, nastawienie do otoczenia, kontakt z nim i to, co w koło nas powstało (i powstaje) właśnie na skutek tych drobnych puzzli. Każdy z nich prowadzi nas gdzieś. Posuwa-jak w chińczyku czasem do przodu, czasem w tył. Czasem o sześć oczek, stawiamy gwałtowny krok naprzód. Czasem drobne kroczki, ale  silnym nurtem aż do celu. To, gdzie teraz mieszkamy, czy kogo mamy za przyjaciela, co robimy w danym momencie i czy mieliśmy dzisiaj doła - też zależy od nas i ciągu wyborów. I ważne jest jeszcze to. Każda decyzja jest dobra. Nie każda trafna. Ale najważniejsze, że Twoja. Jak coś się nie uda, pamiętaj! Możesz zawsze próbować dalej rzucać kostką. Może powoli, może troszkę się cofniesz, może postoisz kilka kolejek, ale nadejdzie moment, kiedy będziesz sunął coraz szybciej w przód. Silniejszy i mądrzejszy no i (z decyzji) z ogromnym, szerokim uśmiechem na twarzy. 
Obiecujesz...?

62 komentarze:

 1. Nono, ładne porównanie życia do schodów. Na samym początku było to trochę 'o czym ona kurcze pisze', jednak sam przekaz w miarę szybko idzie załapać. Winda - skróty i pójście na łatwiznę, które tak uwielbiam. Przeszkód niestety tą drogą się nie pokona, bo żadne się nie pojawią i raczej niczego w ten sposób się nie nauczy.

  http://oczyoutsidera.blogspot.se/ klik

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, cholernie zachwyciłaś mnie tym tekstem a zdjęcia są genialne! Zaobserwowałam :)

  http://the-fight-for-a-dream.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. dobre porównanie, post daje do myślenia ;)

  ewamaliszewskaoff.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękne porównanie życia do schodów. Ten post to mistrzostwo i do tego bajeczne zdjęcia :))

  http://olsza17.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Też uwielbiam porównania^^. Sesja idealnie pasuje do postu :)

  Pozdrawiam cieplutko,
  Do what you love - klik!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeżeli pokonujemy schody, tak na prawdę jesteśmy w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu :). Genialne zdjęcia. Pozdrawiam!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mądrze powiedziane, zawsze mamy okazję do podjęcia jakiejś decyzji, dobrej lub złej :) super zdjęcia!
  via-martyna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Super post i sesja do jego tematu :) masz racje i bardzo ciekawie odnioslas sie do sytuacji, ktore spotykają nas na co dzien :)
  patrycja-paulina.blogspot.com-KLIK

  OdpowiedzUsuń
 10. Moim zdaniem lepiej wybrać trudniejsza dogę by bć w tedy bardziej dumnym z siebie ;)
  http://onlydreams8.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Po tak pięknych schodach mogłabym wchodzić. Są cudowne.

  OdpowiedzUsuń
 12. Te schody są wręcz piękne:)

  nakrancumarzen.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. wow świetny post, bardzo pomysłowy *.*
  a zdjęcia są wprost cudowne ♥

  zapraszam do nas :)
  http://shutupanddancewithus.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny post! Metafory są tym co kocham, każda sytuacja w życiu ma swoje schody i swoją windę, po prostu musimy wybrać, które rozwiązanie wolimy.
  Mogę Cię prosić o kliknięcie w serduszko na końcu posta? Mój blog-klik!

  OdpowiedzUsuń
 15. Kiedyś moja nauczycielka powiedziała "Nigdy nie stawiajcie sobie poprzeczki zbyt nisko, tylko dlatego, że jest łatwiej" zdanie bardzo utkwiło mi w pamięci, myślę, że częściowo można porównać do ''schodów'' w życiu :)
  mój blog, hooneyyy

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdjęcia są niesamowite, wręcz bajeczne idealnie komponuj się z tekstem:)

  Zapraszamy do nas:)) alohakm14.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja zawsze wybiorę trudną drogę, bez względu to co robię. Potem jest większa jest przyjemność z rzeczy, w którą włożyliśmy tyle trudu :)

  Zapraszam http://my-time-alessa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Wyjątkowo i kreatywnie. Kręte, dłuższe, cięższe drogi pozwalają nam poznać siebie, innych a przede wszystkim ukształtować światopogląd, charakter.
  http://blogujzangie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Jakie cudowne miejsce *-*

  zapraszam:
  http://sosnowskaphoto.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 20. też uwielbiam metafory, świetnie ją tu rozwinęłaś :) a te schody są boooskie *-*
  zapraszam Mój blog - byAjina

  OdpowiedzUsuń
 21. Fajny wpis i świetne miejsce na zdjęcia :)

  Zapraszam do mnie: MonyikaFashion >klik<

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetny post ;)
  Zapraszam do mnie:
  swiatany.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Ekstra wygląd i cudny wpis !

  zapraszam do mnie!
  http://want-cant-must.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 24. Czasem jest tak, że te najtrudniejsze schody są dla nas lepsze niż najszybsza winda na świecie. Może nawet zawsze! Każde doświadczenia, te dobre i złe składają się na nasz późniejszy charakter, a przede wszystkim pokorę do życia. ;)

  Mój blog- ultradefenceless

  OdpowiedzUsuń
 25. Myśle, że teraz mając tyle lat musze się wiele nauczyć co świadczy o tym że te dycyzje nie będą zawsze do końca świadome ;)


  Kinga Dobrowolska–blog. Pozdrawiam gorąco ♡

  OdpowiedzUsuń
 26. wybranie trudniejszej drogi zwykle przynosi efekty, łatwej - nie.. takie jest moje zdanie :)
  blog: optymistka. | fanpage

  OdpowiedzUsuń
 27. Według mnie, gdy wybierzemy schody i je pokonamy to pojawia nam się wielki uśmiech na twarzy a pójście na łatwiznę nie wnosi nic. Śliczne zdjęcia! Te schody są cudowne :)

  Nowy Post!- Kliknij w link jeśli możesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Podobają mi się zdjecia,które wpasowują się w przedstawioną treść.Patrząc na nie można tak wiele wywnioskować:)

  OdpowiedzUsuń
 29. swietny post :) zapraszam do mnie dopiero zaczynam :)http://jestesbochcesz.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 30. Piękne zdjęcia! Obserwuję i liczę na to samo ;)
  Pozdrawiam
  http://drugastronaobiektyw.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 31. piekne zdjęcia :)
  klikniesz w link do futra u mnie na blogu ? :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Awesome post!<3
  http://fridaynightstyle.com/

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo ladnie to napisalas. Milo czytac posty nad ktorymi ktos dobrze sie zastanowil, poswiecil czas zeby to sie tak milo czytalo. Co do tresci to duzo uswiadamiasz czytelnikom ta opowiescia o schodach (hehe na przyklad mi).
  Moge w sumie powiedziec tez ze mi zmienilas nastawienie.
  Super serio :D

  ★Choco Milk★

  OdpowiedzUsuń
 34. Woah, ale świetnie napisane. I jakie długie, a nie tylko tak skrótowo (jak u mnie XD). Te schody są super ;)
  http://czlowiek-zelazko.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 35. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 36. Śliczne zdjęcia,masz przecudne włosy :D
  http://yolooliwkaa.blogspot.com/2015/09/stylizacja-i.html
  POD POSTEM ZOSTAWIAJCIE LINKI DO BLOGÓW !!!

  OdpowiedzUsuń
 37. Śliczne zdjęcia,masz przecudne włosy :)
  yolooliwkaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 38. Świetny, bardzo motywujący post :)

  U mnie konkurs na pocztówkę. Serdecznie zapraszam! :)
  ♥ Diana Ashe KLIK! ♥

  OdpowiedzUsuń
 39. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 40. Bardzo ciekawy a przede wszystkim motywujący post! :) Jejku strasznie mi się podobało :) Rób takie notki o wiele częściej! :) Będę zaglądać do Ciebie dlatego obserwuje :) Mam nadzieję że się odwdzięczysz :) Zapraszam do mnie caroliv-photography.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 41. Mamy obciążenia, to fakt. Każdy z nas je ma. Trzymamy je w różnych siatkach i nosimy ze sobą. Piękny cytat! :)
  http://typical-writers.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 42. Ale świetne porównanie do tych schodów. Pierwszy raz coś takiego czytałam i jestem zachwycona. Na pewno będe zaglądać tu częściej. Oczywiście obserwuje.
  Mogłabyś u mnie poklikać w linki? Byłabym bardzo wdzięczna i chętnie się odwdzięczę.
  http://paamietnik-kingi.blogspot.com/2015/09/powrot-do-szkoy-paczka-od-dresslink.html

  OdpowiedzUsuń
 43. Piękny post. Masz wielki talent, jestem pod wrażeniem. Trzeba się jakoś trzymać.
  http://fridayp.blogspot.com/ <- Enjoy ;)
  Dobrej nocy!

  OdpowiedzUsuń
 44. Genialne porównanie, nigdy nie pomyślałabym o czymś takim. Dzięki trudnym wyborom też się uczymy. Bardzo mnie zmotywowałaś dziękuję.
  annenoele.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 45. Cudowne porównanie! W życiu nie zawsze jest prosto, więc musimy wybrać "te schody". ;)

  NOWY POST NA FABRYCE MIĘTY KLIK! :))

  OdpowiedzUsuń
 46. Aż nie wiem co napisać :)
  Cudne porównanie :)
  A zdjęcia piękne :)
  niesmialavicki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 47. Dziękuję za bardzo miły komentarz na moim blogu:*
  Gdzie są takie cudne schody?
  Mam prośbę mogłabyś kliknąć w linki http://truskawkowyswiat123.blogspot.com/2015/09/przeglad-promocji-shein.html ?:*

  OdpowiedzUsuń
 48. Ale cudowne schody:)
  Śliczna jesteś ;*
  =
  bardzo dziękuję za ślad u mnie ^^
  http://xprincessxxx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 49. Obiecuje ❤

  http://mikijiu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 50. Ja zdecydowanie bardziej wolę schody, rzadko kiedy wybieram windę. Chcę, aby życie mnie czegoś nauczyło i wyrzeźbiło moją osobowość i charakter, pójście na łatwiznę to słabość, która na prawdę rzadko kiedy jest usprawiedliwiana. Pięknie to wszystko zbiłaś w całość, podoba mi się :)
  A gdzie robiłaś zdjęcia? Krajobraz jest niesamowity ;)
  Zapraszam! zuzu-zuzannaxx.blogspot.comw

  OdpowiedzUsuń
 51. ładne zdjecia
  http://oliwialiv.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 52. także wolę schody w tedy robimy coś dla siebie i dla zdrowia;)
  pozdrawiam cieplutko :)) 
  woman-with-class.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 53. Śliczne zdjęcia, a te schody *-*
  http://wnadzieinalepszedni.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 54. Schody prezentowane na zdjęciach są urocze! Ja sama mieszkając na 9. piętrze starałam się wybierać schody, ale niestety nie zawsze się udawało. Teraz mieszkam na 5. piętrze i nie mam wyboru.
  /meainsolita.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 55. Świetne porównanie życia do schodów! A te na zdjęciach są świetne, haha :D
  Będzie mi ogromnie miło, jeżeli mnie odwiedzisz ♥ NOWY POST NA ZYCIEDLAPASJI♥

  OdpowiedzUsuń
 56. Dobrze napisane! A porównanie do schodów bardzo mi się spodobało!

  niktniewidzi.blogspot.com (KLIKNIJ TUTAJ)

  OdpowiedzUsuń
 57. świetnie połączenie notki i zdjęć;)

  OdpowiedzUsuń
 58. Mieszkałam na 10. piętrze, nigdy nie wybierałam schodów, gdy winda działała. W życiu mam skłonność do wybierania windy, gdy jeden i drugi wybór mają takie same skutki.
  Piękne zdjęcia i urocze te schody w tle.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz♥
Zostaw link do swojego bloga, chętnie go odwiedzę.
Twój komentarz wiele dla mnie znaczy! :)